Magyar

2011. december 30., péntek

12. juhászfesztivál Túrkevén

A Fesztiválok üzenete és összetartó ereje!
Jó olvasni ,hogy messzi vidéken is meg jegyzik Mezőfalva nevét, Kvíz Béláné Ottília kerámiái láttán!

Az egykori pásztoréletre és annak hagyományaira emlékeznek a háromnapos hét végi túrkevei rendezvényen. A tizenkettedik évébe lépett Juhászfesztiválon változatos, a juhászathoz kapcsolódó szakmai, gasztronómiai és kulturális programokat kínálnak az odalátogató vendégeknek.
Tízezer adag birkapörköltet fogyasztanak el általában

Néhány évtizede még közel húszezer juh legelt a városkörnyéki legelőkön, a mai állomány viszont alig éri el a kétezret. Ez a szomorú tény még inkább indokolja a tizenkét évvel ezelőtt útjára indított hagyományőrző juhászfesztiválok létjogosultságát.
A hét végén meglesz az egy tucat. Azaz a megrendezésre kerülő Juhászfesztivál éppen a tizenkettedik évét tapossa. A rövidnek tűnő, bár hosszú tizenkét év alatt a rendezvény nem értékelődött le, ellenben egyre színvonalasabbá vált. Mutatja ezt a látogatók száma mellett a nemrégiben kapott turisztikai védjegy elismerés is. A következőkben néhány érdekes történetet villantunk fel az elmúlt évek fesztiváljairól. Az időjárás általában a kegyeibe szokta fogadni a juhászfesztivál vendégeit és szervezőit egyaránt. Sokan először vesznek részt az eseményen, ennek ellenére akár vendégként, akár versenyzőként jönnek el, jól érzik magukat. Így volt ezzel Kvíz Béláné Otília asszony és családja is, akik Mezőség egyik településéről, az ötezres lélekszámú Mezőfalváról érkeztek Túrkevére néhány évvel ezelőtt. A várost akkoriban ismerték meg egy böllértalálkozó alkalmával. Akkor nagyon jól érezték magunkat, el is határozták a férjével, hogy a májusi fesztiváli eseményre okvetlenül eljönnek. A Kvíz családban nagy gondot fordítanak a hagyományőrzés minden formájára. A családban többen fazekassággal és fafaragással foglalkoznak, természetesen a népi étel-készítés mellett. Látogatásuk akkoriban amolyan tapasztalatszerzés volt, ezért nem vettek részt a nemes versenyen. A magukkal hozott kis hordozható sárkemencébe azért betüzeltek egy kis lepénysütésre. Az egyik legfinomabb mezőségi ételt, a betyáros húsos lepényt készítették el, a vendégek és a maguk örömére. Egyébként nagyon jó hangulatban telt el számukra a fesztivál, és nagyon finomnak találták az elfogyasztott birkapörköltet is, hiszen ez az étel az ő vidékükön ritkán kerül az asztalra.
Amíg szombaton a kevi, vasárnap a kunsági birkapörköltfőzést szokták meghirdetni, a részvevők lelkesedése jottányit sem változik. A komoly szakértőkből álló zsűrinek az elmúlt évben a két nap alatt mintegy 250 bográcsot kellett végigkóstolnia. Egyébként ahány főző, annyi elkészítési mód és ízvilág volt és van jelen a versenyen. A többség bográcsban és öntöttvas lábasban rotyogtatja a birkatestet, de akad, aki üstöt vagy nagy zománcos lábast használ. A népi ételek kategóriában többek között megtalálható a pacal és a marhapörkölt, de akadt, aki babgulyást, esetleg kakastöke-pörköltet készít.

Jó volt olvasni !

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése